31 Mayıs 2013 Cuma

CDN Kullanımı sitelerinizin performansını artırın

ASUMAN VE RIFKI İLE CDN kullanımı ve SEO

Sevgili dostumuz arkadaşımız Samet Yiğit nami değer RIFKI ve Asuman kardeşler Cryptosam sitesinde çok güzel bir kaynak paylaşmış biraz alıntı yaparak bilgileri sizlerle paylaşmak istedim yazının devamını Cryptosamden inceleyebilirsiniz.


CDN (Content Delivery Network) kısaca örnekle açıklarsam: Sitemize İngiltere’ den  giren kullanıcı ile Türkiye’ den giren kullanıcının aynı hızla  siteye ulaşmasını sağlayan yapılanmadır. Facebook gibi dev firmalar video ve resim dosyalarını bu tarz dosyalarda depolarlar. Bu nedenle video yüklenme hızları aşağı yukarı Dünya’ nın çoğu Ülkesinde aynıdır. (Youtube en büyük örneklerden.) Daha da açalım karışmasın iyice aklınıza yatsın bu mevzu  Yani siz CDN üstüne bir resim yüklediğinizde servis otomatik olarak İngiltere, Asya, Afrika gibi yerlerde yer alan sunucularına sizin resminizin bir kopyasını gönderir. Girilen yer Afrika ise o kullanıcıya Afrika daki resmin kopyası gösterilir. Adam İngiltere’ den girerse İngiltere’ ye yakın yerdeki sunucudaki kopya, Giren Rıfkı(Rıfkı kimdir?)  gilin ekipse Rıfkı’ lara yakın yerdeki resim ya da statik dosya (css, js, resimler)’ lar gösterilir.

CDN kullanımında sitemizde yer alan resimleri, css dosyalarını, js dosyalarını CDN üstünde tutmak bize hız olarak oldukça büyük imkanlar sağlar. Sitemiz hem kullanıcılara hızlı açılır, hem de Google gözünde Uluslararası bir kitleye hitap ediyor görünür. Hem de aynı anda sitemize 10.000 kişi girerse resimler ve statik tüm dosyalar CDN üstünde ise sunucumuza resim veya statik kaynaklar nedeniyle yük ve trafik binmez. Ben sitemde CDN hizmeti kullanıyorum. http://cdn.cryptosam.com/ Örnek Resim: http://cdn.cryptosam.com/wp-content/uploads/2013/04/bot-rifki.png Bu resmi şu an 10.000 kişide görüntülese yük sunucuya ya da hostuma değil direk olarak CDN ‘ ye biner. Ben nasıl CDN kullandım, kaça patladı vs tüm hepsini alt bölümlerde anlatacağım.

Peki CDN kullanımı Seo veya Rank(Google Sırası)’ a etki eder mi?

Ben Pagespeed değerimi iyi düzeyde tutmak, sitemizi kısaca hızlandırmak için kişisel sitelerimde de CDN kullanıyorum. Her zaman sıralama olarakta, indexlenme hızı olarakta, Google’ de sıralama alımı olarakta + larını gördüm. Yani kişisel ya da Kurumsal tüm sitelerinizde CDN kullanın.

Kurumsal Sitelerde CDN ve Sıralama

Hemen örnek bir resim vereyim. Kullanıp görmüş olduğum etki şurada:

YAZININ DEVAMI ICIN TIKLAYIN

1 yorum: